ПАРАДНИЙ В’ЇЗД ДО МІСТА ЯРОСЛАВА ХІ СТОЛІТТЯ

Всі ми родом із дитинства… Так, готуючись до проведення екскурсії у музей-павільйон «Золоті ворота» згадуються дитячі роки, коли відвідуючи рідних, які проживали напроти. Дивуєшся, як дитяча пам'ять схоплює великий панорамний об’єм культурного ландшафту рідного міста. Це і «солодкі» спогади від молочних коктейлів, і гра у схованки в самих Золотих воротах, а також незрівнянні походи в таємничий та чарівний світ кінотеатру (сьогодні там Київський академічний молодий театр) на Прорізній! Так – спогади, спогади дитинства і вони невіддільні від нас сьогоднішніх.

Уже наші діти у віці, коли ми були такими ж ставши третьокласниками здійснюють свою першу незабутню мандрівку через Золоті ворота до міста Ярослава (рис. 1).

До нашого часу практично не збереглося ні достовірного зображення Золотих воріт, ні їх самих. Це руїни у прямому сенсі слова. Через різні причини але, яке захоплення вони викликають коли торкаєшся їх і пробуєш усвідомити, що їм понад тисячу років!

А розпочали ми свою мандрівку з короткого огляду біографії київського князя Ярослава Мудрого (983-1054). Як розповідають літописні джерела народився Ярослав Володимирович навесні 983 року у Києві. Це другий син Володимира Святославовича. Відома історія взаємин батька Володимира із матір’ю Ярослава Мудрого полоцькою княгинею Рогнедою, коли на очах майбутньої дружини князь забиває на смерть її батька та братів.

Для третьокласників дуже сподобався пам’ятник Ярославу Мудрому   (рис. 2).

Пам’ятник Ярославу Мудрому був виготовлений з бронзи за проектом Івана Кавалерідзе «Ярослав Мудрий з макетом Софії Київської» (1949) і встановлений на гранітному постаменті біля Золотих воріт в 1997 році. Є ще макет за цим же проектом пам’ятника на Андріївському узвозі, 21 (поблизу будинку-музею скульптора). І. Кавалерідзе не передбачав реалізацію даного монументу у металі. Скульпторами реалізації даного проекту пам’ятника є       В. Сівко, М. Білик, О. Редько і В. Чепелик, архітектори Р. Кухаренко і  Ю. Лосицький.

Під час екскурсії до музею-павільйону «Золоті ворота», ми дізналися багато цікавого.

На закінчення екскурсії юні кияни та їх батьки були ознайомлені з колекцією археологічних знахідок часів Київської Русі ХІ – ХІІІ століть. Це були справжні наконечники стріл часів монголо-татарської навали, різні мечі, списи, щити, тощо (рис. 3).

А також кожний юний пошуковець зміг відчути наскільки воїнам тих билинних часів було важко воювати у захисному обладунку (рис. 4).

Золоті ворота в Києві відносяться до найцінніших пам’яток архітектури та історії ХІ століття. Це одна із тих пам’яток історичного ядра міста Києва, яка підкреслює його роль як «матери городов руських..». За словами відомого архітектора Дж. Рескіна («Сім світочів архітектури») вона, тобто пам’ятка «втілює зв'язок далекого минулого нашого міста із сучасністю».

З вами був невтомний мандрівник-краєзнавець

Володимир Яценко v.iatsenkо@mail.ru

Пишіть – зустрінемось!