ЕКСКУРСІЯ ДО БУДИНКУ ОРГАННОЇ ТА КАМЕРНОЇ МУЗИКИ

Вулиця Велика Васильківська відома, як шлях з Києва на Васильків з Х ст. і була поштовим трактом до середини ХІХ ст. біля Бессарабської площі була міська застава, далі йшов незабрукований піщаний шлях обабіч якого стояли одноповерхові будинки й хати, де жили виселені в другій половині 1830-тих років з району Нової Печерської фортеці домовласники, здебільшого дрібні чиновники та відставні солдати. Так, розпочалася пішохідна екскурсія творчого об’єднання «Юні кияни» з вулиці Велика Васильківська, де учні з батьками були вперше.

По Великій Васильківській на місці колишнього ринку побудовано Національний палац «Україна» (1965-1970; 1996), який було відкрито 17 квітня 1970 року (рис. 1).

Наступна наша зупинка біля Лікарні Київського благодійного товариства (1909-1910) вулиця Велика Васильківська, 104. В 1891 році за підтримки дружини генерал-губернатора Олексія Павловича Ігнатьєва С. Ігнатьєвої тут було відкрито безкоштовну амбулаторію.

І ось, ми підійшли до Четвертої київської чоловічої гімназії (1897-1898) за адресою вулиця Велика Васильківська, 96. Будівлю гімназію збудували на колишній Кінній площі, де до 1890-тих років проходили кінні ярмарки за проектом Миколи Чекмарьова – генерал-майора, військового інженера, головного архітектора Київського учбового округу.

Будівництво планувалось на Лук’янівці, але жителі Нового строєнія зібрали 20 тис. карбованців на витрати. Тож тут і побудували.

Так, 1900-1904 роках у гімназії навчався всесвітньовідомий співак, поет і композитор Олександр Вертинський. Олександр Миколайович народився 21 березня в Києві. В три роки втратив маму, у п’ять – тата. Виховуюся разом із сестрою в різних сім’ях. Спочатку навчався в Першій київській гімназії, але через пропуски, погану поведінку був виключений. Тож прийшов навчатися в новозбудовану Четверту чоловічу гімназію. Саме в ці роки захоплюється театром, але перші спроби як він сам пізніше признається були далекими від досконалості.

Перемістившись у невеличкий але пречудовий (особливо влітку та осінню) Поліцейський сквер на пересіченні вулиць Велика Васильківська та Івана Федорова ми спробували з’ясувати чим відрізняється сквер від парку?

Сквер

Парк

озеленена, облаштована територія

• В середині промислової або жилої забудови
  • Площа до 2 га
  • Відкрита територію, частина лісу, гаю
  • Площа до 10 га (в межах міської забудови)

Вулиця Івана Федорова раніше називалася Поліцейською тут розташовувався найймовірніше поліцейський відділок Нового строєнія і сквер, в якому на свята давав концерти оркестр поліціантів.

Національний будинок органної та камерної музики України розташовано в комплексі костьолу Св. Миколая (1899-1909) по вулиці Велика Васильківська, 75 (рис. 2).

Будівництво здійснювалось за проектом архітектора С. В. Валовського, студента Інституту цивільних інженерів, якому на той час було 24 роки! Роботи проводила будівельна фірма Льва Гінзбурга (вони ж будували Київський оперний театр) передбачених кошторисом 250 тис. крб. під керівництвом архітектора В. В. Городецького (не менш відомий своїм «Будинком з химерами»). Владислав Городецький за всі десять років будівництва переймався своїм витвором, для цього спеціально їздив в Кельн (Німеччина) та Мілан (Італія), щоб оглянути тамтешні пам’ятки готичної архітектури.

В 1912 році побудували парафіяльний будинок (плебанія) за проектом архітектора Воловнікова. Заповідав кошти на будівництво плебанія                   К. Крижковський в сумі 45 тис. крб. Але кошторис було перевищено на чотири тисячі карбованців.

З лютого 1980 року використовується як Будинок органної та камерної музики. Перший орган привезений з Австрії знаходився на балконі над входом у костел.

Другий орган спеціально побудовано 1979-1980 роках фірмою «Рігер-Клосс» майстрами з міста Крнов (колишня назва країни Чехословаччина). Він складався з 55 регістрів та 3846 труб (від 13 мм до 6 м).

Музичні колективи Будинку органної та камерної музики відомі, як в Україні, так і за межами її. Це ансамбль класичної музики ім. Бориса Лятошинського, тріо «Равісан», квартет ім. Миколи Лисенка, камерні ансамблі «Київ» та «Київ-Брасс».

На сьогодні комплекс костьолу Св. Миколая (1899-1909) – пам’ятка архітектури та монументального мистецтва національного значення.

З вами був невтомний мандрівник-краєзнавець

Володимир Яценко v.iatsenkо@mail.ru

Пишіть – зустрінемось!