Спеціалізована школа №200
імені Василя Стуса

ВІДПОЧИНОК І НАВЧАННЯ РАЗОМ
 

Цьогорічну мандрівку до лісу ми розпочали з вулиці Меблева смт Коцюбинське Київської області (рис. 1).

 

Селище Коцюбинське нараховує майже 117 років від дня свого заснування (1900) і відоме киянам перш за все своїм незвичайним місцерозташуванням. По-перше, воно підпорядковується Ірпінській міській раді, що належить Київській області, та по-друге, –  розташовується в західній зеленій зоні міста Києва. У середині 30-тих років ХХ століття, як свідчать розповіді старожилів, селище почали розбудовувати. А 1941 року надали статус смт і назвали на честь Михайла Коцюбинського – Коцюбинським.

До початку руху на маршруті, всі присутні були ознайомлені з правилами поводження у лісі, дотримання яких основних вимог з техніки безпеки під час екскурсії: у зв’язку з потеплінням можливі поширення кліщів та комарів, а також застережено про активізацію змій в Києві, цього року на жаль було зафіксовано два випадки нападу змій на людей на Лісовому масиві.

Заборонено:

  • розводити вогнища;
  • ламати гілки дерев та кущів;
  • голосно кричати, піднімати шум;
  • руйнувати гнізда птахів, мурашники;
  • залишати побутові відходи;
  • рвати квіти і лікарські рослини;
  • ловити комах для колекцій, звірів або птахів.

Дозволено:

! прогулянки, екскурсії, походи;

! ведення спостереження;

! фотографування, рисування;

! допомога птахам або тваринам.

Продовжуючи минулорічну тематику орієнтування на місцевості ми згадали як правильно користуватися компасом. Основний акцент було зроблено цього року на виробленні вмінь орієнтуватися* за місцевими ознаками.

*Орієнтування – визначення свого місцерозташування відносно сторін горизонту (Північ – Південь).

Зорієнтувавшись на місцевості юні пошуковці рушили долиною річки Любка (рис. 2).

 

Власне про річку Любка ми вже згадували у минулому році, як про одну з найдавніших річок нашої місцевості (згадується в літописах від 1097 року).

В 2002 році долину річки оголошено загальнозоологічним заказником місцевого значення «Річка Любка» (квартали 2-4, 7-9 Святошинського лісництва) як антропогенно не навантажена територія, на якій збереглися типові для Полісся представники тваринного світу. Площа заказнику – 163 га. На превеликий жаль, ця мала річечка на сьогодні пересихає. Тож у найближчому майбутньому гостро стоятиме питання її збереження.

Пройшовши важко прохідний старий невеличкий сосновий бір ми дійшли до пам’ятки історії місцевого значення «Хутір Любка» ХХ століття (рис. 3). Ще на початку ХХ століття на цьому місці було збудовано п’ять хат, де проживало двадцять п’ять селян.

 

У 1923 році хутір Любку включили до адміністративних меж Києва, де 21 вересня 1941 року проходила друга лінія оборони Києва. Місцеве населення з навколишніх сіл пробувало чинити збройний опір німецько-фашистським загарбникам. Зі спогадів місцевої жительки Катерини Ліфанової, вночі 5 жовтня дванадцять фашистів оточили хутір, захопили жителів, жорстоко били з вимогою видати партизанів, а потім закрили в підвалі однієї хати. Вже 7 жовтня було спалено дев’ять хат та розстріляно вісім жителів. На цьому місці в 1980-тих роках було встановлено пам’ятний знак «Хутір Любка. ХХ століття» – пам’ятка історії місцевого значення.

Про дуб звичайний і його мешканців ми поговорили на обідньому привалі (рис. 4).

 

Дуб звичайний (дуб черештатий або дуб літній) відноситься до родини букових в якій нараховується близько 900 видів дерев, у тому числі 20 видів в Україні.

Дуб звичайний має середній діаметр до 2 м, висоту – 40-50 м та живе понад 1000 років! За теплий (вегетаційний) період року випаровує понад 100 тон води, що у 225 разів більше власної ваги.

Насамкінець такої чудової екскурсії юні кияни отримали творче завдання на літо:

  1. Описати свої враження і сфотографувати відвідування віковічних дерев Києва та області. Для довідки можна звернутися до книги Шнайдер С. Л., Борейко В. Е., Стеценко Н. Ф. 500 выдающихся деревьев Украины. – Киев: «Лотос», 2011.
  2. Підібрати вірші, загадки, скоромовки про ліс та його мешканців.

 

З вами був невтомний мандрівник-краєзнавець

Володимир Яценко v.iatsenkо@mail.ru 

Пишіть – зустрінемось!

21.05.17Создан 10 июл 2017